The Expense of Real Food

A friend sent me a link to a Mark Bittman article,  “Is Junk Food Really Cheaper?” that is worth reading, particularly for those who claim they can’t manage to eat real food because it is so much more expensive than processed food. It may be more “expensive” in terms of your time – it does take more time to slice up my red bell pepper from the farmer’s market, and put together my own salad with the fresh ingredients I have on hand (plus a few canned or bottled ones, like the artichoke hearts I put in my salad, and a few that I have prepared in advance, like my vinegared red onions). But in terms of price, taking time to cook up various whole grains, vegetables, and proteins is LESS expensive than fast food or packages of snack foods.